Tworzywa sztuczne, czy zaleją nasz świat bezpowrotnie?

Segregacja odpadów – świadomość konsumenta a strategia biznesowa

Strategia biznesowa- Convenient Food

Z reguły opisuję zagadnienia związane z marketingiem, kreacją marki i PR ale dziś inna tematyka, nurtująca mnie od dawna, szczególnie, że dużo współpracuję z branżą spożywczą.

Kilka lat temu przemysł spożywczy poszedł w kierunku nowoczesnych technologii pakowania produktów, tzw. convenient food. Dzięki dotacjom unijnym, przetwórnie zaczęły wstawiać na hale produkcyjne maszyny, których celem jest zapakowanie małej indywidualnej porcji produktu w wygodne, sterylne bezpieczne opakowanie. Królują tu mieszanki tworzyw PE i PET, które otulają wędliny, ryby, warzywa, mięsa, owoce morza, sery, dania gotowe itp. Marketingowcy zacierają ręce, bo produkty są coraz bardziej atrakcyjne, a sieci handlowe narzucają coraz większy wyścig w kreacji produktu.

Skąd ten trend?

Tłumaczy się go faktem zmiany naszego stylu życia- jako jeden z najbardziej zapracowanych narodów Europy musieliśmy przyzwyczaić się do życia w biegu, musimy szybko jeść prosto z pudełka lunch lub przekąskę. Jako konsumenci zwracamy uwagę na sterylność i szczelność zapakowanych produktów. Trend demograficzny wskazuje, że gospodarstwa domowe są coraz częściej jednoosobowe, stąd nie ma potrzeby kupować dużych ilości jedzenia od razu, a wygodniejsze są mniejsze opakowania. Dodatkową siła nabywczą są konsumenci mniej uzdolnieni kulinarnie lub wygodni, którzy wolą kupić gotowy zapakowany produkt i zaserwować rodzinie, niż samemu go przygotowywać. W praktyce takie opakowanie zdecydowanie wpływa na cenę produktu, który jest bardziej atrakcyjny, bo przecież kupujemy oczami, szczególnie gdy stosujemy folie bardzo przylegające do produktu, podbijające naturalny koloryt i kształt produktu.

Dlaczego o tym piszę?

Bo mnie to najzwyczajniej w świecie wkurza! Co? Wygoda konsumenta? Spełnienie marzenia działów R&D o wykreowaniu super produktu? Niestety nie!! Tworzywa sztuczne, z całym szacunkiem do ich walorów, trują nasze środowisko do tego stopnia, że martwię się jaki świat będą widziały moje wnuki i jak to wpłynie na nasze zdrowie. Produkujemy tony odpadów. Z segregacją zaś, dopiero się oswajamy, patrząc na fakt, że stolica naszego kraju jako jedna z ostatnich wprowadza segregację odpadów.

Jak się ma powyższy opis do strategii biznesowych?

Ku mojej i nie tylko mojej radości są marki, które z większą refleksją podchodzą do swojej polityki zarządzania odpadami i wprowadzania plastiku na rynek.

Przykładem jest Kompania Piwowarska uruchamiająca punkty zwrotu butelek szklanych, które powinny działać od dawna, by motywować do segregacji i do dbania o środowisko jak również by uczyć dobrych nawyków i szacunku do surowców.

Innym przykładem jest sieć sklepów Lidl, którą szanuję jeszcze bardziej, bo walczy o lepsze zdrowie konsumentów. Ostatnia kampania uświadamiająca i pokazująca Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej (Instytut Żywności i Żywienia, 2016, oprac. pod kier. prof. M. Jarosza) przypomina o świadomym odżywianiu. To działanie uzupełnione o promowanie produktów ze zmniejszoną ilością cukru i soli, wprowadzanie produktów bezglutenowych to działania zwiększające świadomość konsumenta.

Dodatkowo działania CSR, związane zapewne również ekonomicznym aspektem zbyt wysokich cen niektórych produktów w opakowaniach jednostkowych, doprowadziły do zauważalnej rezygnacji z wielu plastikowych opakowań na owoce i warzywa, czy do stosowania papierowych torebek na pieczywo. Ostatnio również podano na Portalu Spożywczym informację, że dopuszczalne będzie w tej sieci stosowanie własnych opakowań wielokrotnego użytku na produkty (które już funkcjonuje w niektórych sieciach handlowych), pod warunkiem ich dobrej widoczności.

Sieć dyskontów z racji swojej specyfiki nie ma możliwości sprzedaży produktu z lady przez sprzedawcę. Powoduje to nie lada wyzwanie przy redukcji plastiku w tego rodzaju asortymentach jak np. plastrowane wędliny, aczkolwiek mam nadzieję, że i na to znajdzie się bardziej eko rozwiązanie. Przykładem jest stosowanie w swojej sieci butelek plastikowych do napojów, które są cieńsze, co również znacząco wpływa na ilość ton plastiku produkowanego rocznie.

Innym sposobem na użycie naturalnego zasobu do pakowania są zagraniczne sieci marketów, które stosują zamiast opakowań foliowych liście od bananów, które świetnie się do tego nadają.

Powrót do starych rozwiązań, które oglądamy na Kuchnia TV- bazarki, ryneczki, ryba od rybaka, a marchewka od rolnika to dobry trend, oczywiście nie w każdym sklepie możliwy, aczkolwiek nie nierealny. Jako dziecko pamiętam zwrotne butelki od Coca Coli- czy było coś w tym złego- absolutnie nic.

Tworzywa sztuczne to konieczność

Krytycy powiedzą: „nie czepiajmy się plastiku, on się krócej rozkłada od szkła lub też poddany recyklingowi może być tworzywem na ubrania!” Oczywiście, że ten surowiec zrewolucjonizował nasz przemysł i nie sposób odmówić mu jego zalet, tylko jak wszystko trzeba używać go z rozwagą i segregować odpady. Do akcji zakończonych fiaskiem można zaliczyć akcję Coca Cola, która korzystając z Influence Marketingu wysłała puste butelki z prośbą wyrzucenia ich do odpowiedniego kontenera by uświadamiać o segregacji. Zapomnieli tylko o bezsensownym dodatkowym zanieczyszczeniu.

Każdy z nas, aby wykonywać dodatkową czynność jaką jest segregacja musi czuć dodatkową motywację – ekonomiczną, społeczną lub czuć, że może ułatwić sobie tę czynność.

Przykładem przyjaznego działania promującego segregację jest czystasprawa24.pl -firma sprzątająca, która do swojego asortymentu wprowadziła piękne, designerskie pojemniki do segregowania odpadów suchych, które mogą być elementem wyposażenia kuchni lub tarasu, a nawet ozdobą. Nie wydzielają się z nich niechciane zapachy, a oczyszczane są co tydzień przez pracowników tejże firmy- segregacja-prawie bezobsługowa.

Powyższe akcje, widoczne na naszym rynku w większości są godne pochwalenia, zwiększające świadomość konsumenta i umożliwiające mu zastosowanie się do wyzwania bycia eko lub zdrowym. Szkoda, że jest ich jeszcze tak mało. Nie sztuką jest uświadamiać, że plastik jest zły i serwować wszystkie asortymenty w tym właśnie opakowaniu, a czynnie działać by wycofywać ten polepszacz z produktów, które nie muszą go mieć. Wspaniale wpisują się w działania społecznie odpowiedzialnej marki i uzupełniają strategię marki, która dba o klienta.