Wdrożeniowiec- Instruktor na wagę złota!

Wdrożeniowiec- Instruktor na wagę złota!

W sytuacji rynku pracownika, przy braku specjalistów w każdej dziedzinie oraz przy jeszcze sporym chaosie organizacyjnym w firmach z sektora MŚP okazuje się, że dobrze przeszkolony Instruktor wewnętrzny może być skarbem Twojej firmy. Wdrożeniowiec to wizytówka, Personal Brand, na którym budujesz swój Employer Brand.
Rotacja
Rotacja to słowo- zmora dla każdego specjalisty od HR. Pracownicy przychodzą i odchodzą, a Ci najmłodsi zupełnie nie wiedzą czego chcą. Bynajmniej tak nam się wydaje.
Tymczasem ci najmłodsi dobrze wiedzą czego nie chcą i jeżeli my im się dobrze nie sprzedamy jako pracodawca, to nas nie kupią i odejdą.
Wdrożeniowiec, to osoba, która od pierwszych chwil wita nowego pracownika w firmie, która opowiada, gdzie jest toaleta, a gdzie szatnia, przedstawia przełożonego i która wyraźnie wprowadza w kulturę organizacji. Kultura, opierająca się na jasnych zasadach, procedury pracy i sposoby komunikacji, to tematy, które wdrożeniowiec powinien przedstawić nowemu pracownikowi, by ograniczyć jego stres na dzień dobry.
Kiedy Nasz Instruktor otoczy uwagą, spokojem i merytoryką nowego pracownika, gdy wykaże się wiedzą fachową i podpowiada dobre rozwiązania, podczas kolejnych dni pracy naszego nowicjusza, jego lojalność i zainteresowanie nową pracą zdecydowanie rośnie.
To Instruktor przez codzienną obserwację i częstą rozmowę daje informacje zwrotne pracownikowi, dowiaduje się co sprawia problemy i zdecydowanie łagodzi obyczaje.
Dobrze „zaopiekowany” nowy pracownik, jest bardziej zaangażowany, chętny do przyjmowania nowych obowiązków oraz mniej myśli o perspektywie zmiany pracy, czy porzucenia jej.
Instruktor to też osoba, która ma dodatkowy zmysł polegający na doskonałej znajomości typów osobowości, które dobrze lub źle się wpiszą w model pożądanego pracownika. Dość szybko jest w stanie ocenić potencjał w pracowniku i zaplanować jakie kompetencje u danej osoby należy rozwijać.
Taki człowiek do zadań specjalnych w firmie, który jest łącznikiem między przełożonymi a pracownikami, jak również jest organem opiniotwórczym dla Zarządu to prawdziwie przydatne rozwiązanie.
W czasach, gdy pozyskanie pracownika kosztuje straszne pieniądze, nie możemy sobie pozwolić na to by pracownik został bez opieki, by nie wiedział co ma robić, kogo zapytać.

Brak specjalistów
Brakuje nam specjalistów i zabraknie ich niebawem jeszcze więcej. Społeczeństwo nie robi się młodsze, coraz więcej wprawionych i oddanych sprawie specjalistów przechodzi na emerytury, a następców ani widu, ani słychu.  Nie możemy się tu upatrywać jedynie winy w niechęci najmłodszych pokoleń do pracy, absolutnie nie, owa sytuacja wynika również z naszego nieprzygotowanego szkolnictwa. Elektryków, krawców, hydraulików jak na lekarstwo!!! Szkoły zawodowe przepadły, licea profilowane to była fikcja i specjalistów brak.
Co możemy robić?
Jak najszybciej uruchamiać swoje własne przyzakładowe mini akademie, które uczą zawodu, które przekonują do nabycia nowych zdolności i które już po szkole biorą na staże i przyuczenia. System nam w tym szybko nie pomoże. Planowane zmiany w szkolnictwie są perspektywą kolejnych 10 lat, a kto w tym czasie będzie fachowcem u nas.
Wdrożeniowiec, czy też Instruktor, to człowiek z know how, który wiele lat wyznacza standardy pracy, czemu nie miałby ich uczyć, przekazać dobrych praktyk?
Ci pracodawcy, którzy zrobią to jako pierwsi utrzymają się na rynku, przyciągną najbardziej wartościowych, bo chętnych kandydatów do pracy.
 Sposób na rozwój i walkę z wypaleniem zawodowym
Wspomniany powyżej sposób na przyciąganie nowych, niewykwalifikowanych pracowników i szkolenie ich to również świetna metoda na oszukanie wypalenia zawodowego. Gdy już czujesz, że Twój pracownik traci serce do tego co robi, nie czuje się doceniany, jest znudzony to nie ma lepszego sposobu, jak dać mu wyzwanie, pozwolić mu się sprawdzić. Taka misja potrafi zaowocować nowym spojrzeniem na jakość pracy, pomimo początkowego oporu takiego doświadczonego pracownika.
Przydatnym sposobem na włączenie takiego Instruktora do działań wdrożeniowych jest zaangażowanie go do tworzenia materiałów dla nowych pracowników- poradnik, ulotka dotycząca bezpieczeństwa, dajemy mu możliwość stworzenia sobie narzędzia pracy, a z drugiej strony, stworzenia czegoś swojego, jego chluby, osobistego sukcesu, o którym potem z dumą będzie opowiadał.
Sposób na łączenie pokoleń
Kontakt wieloletniego pracownika z innej już generacji oraz angażowanie do instruktarzu do zespołu pracowników młodszych, ale ambitnych, z dobrymi wynikami, którzy też podzielą się swoimi obserwacjami i obawami, to dobry pomysł na oswajanie ze sobą pokoleń. Nowi pracownicy lub kandydaci, którzy przychodzą mogą obserwować, uczyć się kultury organizacji i technik pracy, a starsi (tu Instruktorzy) oswajają się z innym typem pracownika, z nowymi możliwościami i ograniczeniami.
Również zarząd firmy może spać spokojny, z racji takiej, że podstawy działań są zaszczepiane w pracownikach, czy szkolonych kandydatach od początku. Jeśli ktoś nie będzie odpowiednim członkiem zespołu, to również szybko można określić podczas takich obserwacji Instruktora.

Wsparcie dla Generacji Z
Młode pokolenie bywa często zagubione w meandrach naszych przedsiębiorstw. Mają swoje wyobrażenie o tym, jak powinna wyglądać praca, albo jak łatwo dostępne są pieniądze i to niezrozumienie realiów, powoduje niechęć do pracy lub porzucanie jej. Takie osoby mają często też obawy i kompleksy i nie wierzą, że sobie poradzą. Jaka jest rola Wdrożeniowca w takiej sytuacji? Przede wszystkim dać wsparcie, zauważyć oczy otwarte z przerażenia na twarzy nowej pracownicy i dać jej pokrzepienie, że sobie da radę. Takie osoby są zawsze bardzo wdzięczne i związane z pracodawcą, gdy otrzymają szczere wsparcie.

Gdy zatem chcesz budować zgrany zespół fachowców, który nie będzie się ciągle zmieniał w składzie (jeżeli ty tego celowo nie zaplanujesz), to już dziś zachęcam do podjęcia działań w tym zakresie. Z autopsji mogę powiedzieć, że w przedsiębiorstwach, w których wprowadziliśmy Wdrożenia, widać wspaniałe efekty przy ograniczeniu rotacji, podniesieniu wydajności, wyszkoleniu załogi i świadomości personelu oraz w zespołowym działaniu.